Nagy Ádám — Pirisi Gábor: Nagy Testvér szeret téged

Az Athenaeum kiadó jóvoltából ezúttal kicsit másképp ismerkedhetünk meg Orwell 1984 című történetével. Nagy Ádám és Pirisi Gábor ugyanis kalandkönyvet csinált a sztoriból, amelyben mi, olvasók dönthetjük el, hogy mit csinálunk, vagy épp mit nem, és ezzel befolyásolhatjuk a cselekmény alakulását, valamint a sorsunkat is. Tarts ebben a sötét, ijesztő, ám mégis szórakoztatóan játékos úton hat bloggerünkkel, és a turné végén nyerj te is egy példányt a könyvből.

Kiadó: Athenaeum
Kiadás éve: 2025
Oldalszám: 368 oldal

Fülszöveg

George Orwell 1984 című, fájdalmas látomásában a korlátozott atomháború vége óta mindössze három nagy diktatórikus állam létezik. A hajdani Európát és Oroszországot felölelő Eurázsia, a Távol-Keletet és Ázsia nagy részét magába foglaló Keletázsia, valamint az amerikai kontinens országaiból és brit szigetekből, na meg az angolul beszélő világ maradékából létrejött szuperállam, Óceánia. Az államoknak nem polgárai, inkább jogfosztott alattvalói vannak, s nemhogy cselekedeteik nem szabadok, de gondolataikat is mind jobban kontrollálni próbálják.

Ez az interaktív kalandkönyv Orwell regényének újragondolása: Winston Smith szerepében neked kell határoznod, és döntéseid következményeként alakul a történet. Feladatod hármas:

o elmenekülni a rendszer őrei elől,
o megismerni a rezsim egyes titkait
o és megdönteni a diktatúrát – ha egyáltalán lehetséges.

De vigyázz: próbálj minél inkább beilleszkedni, hogy a lehető legkésőbb kerülj a Gondolatrendőrség kezei közé!

Hogy ne keveredj el, honnan jöttél és merre jársz éppen, vedd magadhoz a két könyvjelzőt, amelyeket a könyv oldalhajtásából téphetsz le.

Kalandra fel, lépj be az 1984 világába, és döntsd meg a diktatúrát!

*Itt megrendelheted a könyvet*

Véleményem a könyvről

A kalandkönyv műfaja mára már komoly múltra tekint vissza. Az egyik első ilyen könyvet, a „Sugarcane Island”-et Edward Packard írta; a kötet 1976-ban jelent meg. A kalandkönyv mint interaktív, nem-lineáris olvasói élményt kínáló műtípus, fénykorát az 1980-as és 1990-es években élte, Magyarországon a Kaland, Játék, Kockázat sorozat említhető kiemelkedő példaként.

Ebbe a műfajba illeszkedik a Nagy Ádám és Pirisi Gábor szerzőpáros által jegyzett, a „Nagy Testvér Szeret téged – kalandkönyv” című mű is, amely George Orwell világhírű, 1984 című alkotásának átdolgozása.

A szerzők a kötet bevezetőjében jelzik, hogy saját hitvallásuk szerint azok a történetek, amelyek nem mesélünk újra, elvesznek. Orwell eredeti alkotása egészen biztosan méltatlan arra, hogy elfeledjük, így a kalandregénnyel kapcsolatos ötlet remek, mindenképpen megvalósítást érdemel.

Ezen a ponton szükséges leszögezni, hogy én magam sok évvel ezelőtt olvastam az eredeti alkotást, amely annak idején mélyen megérintett és egyúttal a filmes feldolgozást is ismerem. A regény feltehetően más benyomást kelt az olyan olvasóban, aki sem a könyvvel, sem pedig a filmmel nem találkozott még.

A kalandkönyv felépítése igazodik az elődök megoldásaihoz, elemről elemre kell döntést hoznunk abban, hogy merre folytatjuk a történetet, ezzel alakítva a történet – esetenként végzetes – fonalát. A kötethez két könyvjelző is jár: az egyikkel tudjuk megjelölni, hogy honnan jöttünk, a másikkal pedig, hogy hol tartunk jelenleg, ezzel könnyítve a könyvben való navigációt. A szerzők gondoltak arra is (és ennek fontosságát a bevezetés során is jelzik), hogy a kalandunk során jegyzetelnünk is kell majd, ennek is van fenntartott helye a könyv végén.

A kalandregény története lazán követi az 1984-ben leírtakat, ugyanakkor számos kitérő, zsákutca és vargabetű útján lehetőségünk van olyan részletekbe is elmerülni, amelyeket Orwell az eredeti műben nem bontott ki. Számos „mi lenne ha” úton indulhatunk el, ugyanakkor többnyire az eredeti regényben történtek követése nem visz minket tévútra. Kétségtelen, hogy ez az interaktív, immerzív jelleg a kötet egyik abszolút erőssége az eredetivel szemben; ezt az eredeti regényhez illő szóhasználat is erősíti, csak egy-egy helyen találkoztam olyan kifejezéssel, amelyet egyáltalán nem éreztem a kontextusba illőnek, vagy idegennek találtam a főszereplőtől. Az egyes „végigjátszások” során ugyanakkor elgondolkodtam azon, hogy annak is olyan élmény-e bolyongani az 1984 fiktív világában, akik az eredeti művel nem találkoztak.

Szintén megjegyezhető, hogy bár a történetben való elmélyülés lehetősége páratlan élményt nyújt, az úton több alkalommal hurkokba vezetnek minket a szerzők, illetve támaszkodnak arra, hogy figyelmesen olvassuk az egyes lépésekhez tartozó bekezdéseket. Ez persze a műfaj sajátja, de érdemes készülni rá, hogy ez a könyv semmiképpen sem egy TikTok session (ami persze csak jót mond a kötetről).

A téma iránt érdeklődők találkozhattak már az 1984 más műfajú átdolgozásával is, korábban már írtam a mű képregény változatáról is. A képregény formátum, bár sok potenciális tartogatott magában, benyomásom szerint inkább elvett, mint hozzáadott az eredeti történethez. A kalandregény tekintetében ugyanakkor egyáltalán nem volt hiányérzetem; a kötet felépítése és kivitelezése egy klasszikus értelemben vett szerepjátékra ad lehetőséget egy ikonikus, az irodalomtörténet állócsillagai között lévő univerzumban. Ezzel párhuzamosan nem tudom lerázni magamról azt az érzést, hogy ez a kaland elsősorban azoknak nyújt igazán komoly élményt, akik átestek az eredeti regény tűzkeresztségén.

Összességében öröm volt látni, hogy a szerzők látható szeretettel, tisztelettel és odaadással fordultak Orwell klasszikusa felé, az eredeti univerzumban való elmélyülés lehetősége pedig bőven indokolttá teszi, hogy az olvasó leemelje a polcról a kötetet. Bízom benne, hogy a gyakorlat megcáfol majd, és annak is maradandó, magával ragadó élményt nyújt majd a kalandregény, akinek ez lesz az 1984-el való első találkozás.

*Itt megrendelheted a könyvet*

Itt bele is olvashatsz a könyvbe. 

Nyereményjáték

Nézzük meg, mennyire értitek az újbeszélt. Az állomásainkon találtok egy-egy leírást, ti pedig válasszátok ki a három lehetséges szó közül, hogy mit jelenthet. Írjátok be a helyes szó betűjelét a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

a Rafflecopter giveaway

Kérdés:

Olyan személy, akit bűnei miatt nem egyszerűen csak megöltek, hanem a létezésének még a nyomait is eltüntették.

a. nemszemély
b. Ifjú Kémek
c. kemszem

 

Állomások:

[Blogturné Klub]

06. 01. Csak olvass!
06. 04. Veronika’s Reader Feeder

Leave a Reply