A Móra Könyvkiadó két csodaszép kiadásban hozta el nekünk Nemes Nagy Ágnes történeteit, meséit és verseit. A titkos út mesékkel és versekkel várja a kicsiket, míg Az aranyecset és más mesék a kicsivel nagyobbakat hívja utazásra a gyerekversek világába. A Blogturné Klub négy bloggere egy közös turnéban mutatja be a két könyvet. Tartsatok velünk, és a turné végén az egyik könyvet meg is nyerhetitek.
Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2024
Oldalszám: 104, keménytáblás
ISBN: 9789636034405
Illusztrálta: Szabó Imola Julianna
*Rendeld meg a könyvet kedvezményesen!*
Fülszöveg
Nemes Nagy Ágnes gyerekeknek írt művei titkos utakon különleges világba vezetik olvasóikat. A képzelet szabad világa ez, ahol bármi megeshet, és mégis minden valóságossá válik. Erre csak a nyelv varázslata képes. A versek váratlan ritmusváltásai, meglepő rímötletei, a meseszövés kiszámíthatatlan fordulatai minden ízükben játékosak, humorosak, magukon viselik a kísérletezés örömét, és kreativitásra ösztönöznek. Amikor Nemes Nagy Ágnes felvillantja a nyelvi-képi fantázia korlátlan lehetőségeit, egy egész újszerű látásmódra, végső soron a szellem szabadságának fontosságára tanít.
Gyerekversei és meséi két kötetben összegyűjtve jelennek meg. Ebben az elsőben az óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló művei szerepelnek, a legkisebbeknek szóló, korábban különálló leporellóként megjelent képeskönyvek versei, többek között a Ki ette meg a málnát? és a Mit látunk az utcán?. Nagyobbaknak szánt verseit Nemes Nagy Ágnes maga formálta egységes kötetté, amelynek szerkezetét megőriztük, de hozzáillesztettük a hagyatékából előkerült műveket. Ezt követi talán legnépszerűbb munkája, a verseket és prózai meséket egyaránt tartalmazó Bors néni könyve, végül A zöldkezű című vallomása arról, hogyan és miért kezdett el gyerekeknek írni.
A könyvet Szabó Imola Julianna új, Nemes Nagy Ágnes képi világát mély beleérzéssel megjelenítő, derűs illusztrációi díszítik.
Véleményem a könyvről
Nemes Nagy Ágnes idén januárban lett volna 103 éves, ennek alkalmából a Móra Kiadó nemrég két csodálatos kötetet hozott el az olvasók számára, tisztelegve a szerző munkássága előtt. Ezek közül én most a nagyobb gyerekek (10+) számára íródott, Az aranyecset és más mesék című kötetet szeretném bemutatni.
Amikor először kezembe fogtam ezt a könyvet csak ámultam rajta, hogy mennyire gyönyörű, mert ritkán találkozni ennyire csodaszép és igényes kiadású mesekönyvvel. Ebben a kötetben Szabó Imola Julianna illusztrációi minden egyes oldalt átszövik és emiatt fantasztikus élmény már csak lapozgatni is, így alig vártam, hogy megtudhassam, hogy vajon milyen meséket rejt ez a csodaszép könyv.
A kötet legnagyobb részét a címadó történet teszi ki, amely egy egészen különleges mű, melyben váltakoznak a prózai és verses fejezetek. A történet elején megismerünk egy embert és a feleségét, akiknek nem születik gyermeke, de miután az óriástól kapott tanácsot megfogadva a feleség leereszkedik a föld alá, találnak egy csecsemőt, Szádelit. A mese további része erről a nehézsorsú kisfiúról szól, aki árván marad és akinek minden vágya az, hogy festhessen. Egyszer egy csodával bíró aranyecsetről álmodik, amelyet másnap ébredéskor maga mellett talál. Bármit fest ezzel a csodálatos ecsettel az valóra válik, amelyet a kisfiú igyekszik jóra használni. Megkérdezi a szegény emberektől, hogy mire van szükségük, és ő megfesti azokat. Ebben az egészen hosszú történetben mindenféle kalandba keveredik a kisfiú, amely során a hétköznapi emberek mellett egzotikus állatok, beszélő növények és mitológiai lények is megelevenednek a lapokon. Szádeli mindig próbál jó úton járni és az aranyecset csodáját csak jó célokra fordítani, de sokan megpróbálják őt kihasználni, persze a végén mindig sikerül túljárnia az eszükön.
Bár maga a mű először 1962-ben jelent meg, bevallom, én nem ismertem korábban, pedig olvasás közben úgy éreztem, hogy a Toldi és főleg a János Vitéz mellett akár ez a mű is előkerülhetne az irodalomórákon. Bár Szádeli története olykor inkább hat egy keleti mesének, mégis visszaköszönnek benne a hagyományos népmesei elemek is. Ez a történet egy szegény fiúról szól, aki segít ez elesetteken és aki végül diadalmaskodik a hatalmat megtestesítő császár felett.
A kötet további két művet tartalmaz még, de bevallom, azok annyira nem nyerték el a tetszésemet. A Csillagszóró című művet eleinte nem is tudtam értelmezni, mert bár voltak szép részei, de összességében teljesen inkoherens volt. Végül az utószóból kiderült, hogy ez egy karácsonyi rádiójáték kivonata, és hogy a vers egyes részei között más szerzők művei hangzottak el. A Felicián, avagy a tölgyfák tánca című mese pedig egy beteg gyermek lázálmáról szól és bár ez sem lett kedvenc számomra, de persze ettől függetlenül ez is nagyon szépen volt megírva.
Bevallom, hogy egy véletlen választásnak köszönhető, hogy ez a könyv most a polcunkra került, mert igazából a sorozat másik része, A titkos út című kötet lett volna az, amiben az írónő kicsiknek írt művei találhatóak, de olyan szempontból nagyon örülök, hogy lehetőségem volt elolvasni, mert ezáltal Nemes Nagy Ágnes munkásságának egy teljesen új szeletét is megismerhettem, később pedig, ha a fiúk nagyobbak lesznek, ismét előkerülhet majd. Összességében nagyon szép és igényes ez a könyv és mindenképpen ajánlom akár nagyobb gyerekek, akár felnőttek számára.
*Rendeld meg a könyvet kedvezményesen!*
Nyereményjáték
A két kötet blogturnéjának nyereményjátékán a kiadványok beleolvasói lehetnek segítségetekre. Minden állomáson találtok egy-egy vers- vagy történetrészletet a könyvek valamelyikéből. A feladatotok, hogy a vers címét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.
A titkos út beleolvasója:
https://mora.hu/content/2023/10/Product/a_titkos_ut_beleolvaso.pdf
Az aranyecset és más mesék beleolvasója:
https://mora.hu/content/2024/10/Product/aranyecset_beleolvaso.pdf
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
“– Már megbocsáss, óriás, de nem gondolod, hogy nagyon is messze találtál költözni? Nem valami barátságos hozzád járogatni.”
Állomáslista:
02.15. Veronika’s Reader Feeder
02.16. Kitablar
02.18. Könyv és más